دستگاه گلوکومتر

دستگاه اندازه گیری قند خون

اینجا یک فروشگاه عرضه لوازم بهداشتی و درمانی (داروخانه) است. می خواهید یک دستگاه اندازه گیری قند خون (گلوکومتر) خریداری کنید. مدل های مختلفی روی میز قرار دارند که شما نمی دانید کدام یک را انتخاب کنید؟ قیمت ها، شکل ها و… یکی با دیگری متفاوت است.

یک دستگاه گلوکومتر چیست و چگونه کار می کند؟

اگر شما دیابت داشته باشید مجبورید بنا به توصیه پزشکان هر چند وقت یک بار برای اندازه گیری قند خونتان به آزمایشگاه بروید. این آزمایش خون میزان قند خون شما را نشان خواهد داد. ولی راه ساده تری هم برای اندازه گیری قند خون وجود دارد و آن خرید یکی از همین دستگاه های اندازه گیری میزان قند خون در منزل است. گلوکومترهایی که در بازار وجود دارند دستگاه های پزشکی هستند که میزان تقریبی قند خون شما را نشان می دهند. خرید این وسیله خرید مناسبی (انتخاب مناسبی) برای افرادی است که دیابت شیرین (مرض قند) دارند چرا که با اندازه گیری مرتب قند خون می توان از میزان قند خون آگاهی یافت تا به یکباره قندن خون از میزان مشخصی بالاتر نرود و دچار عوارض ناشی از زیادی قند خون نشود، استفاده از این وسیله آسان است. هنگام خرید، فروشنده به شما تعدادی سوزن یک بار مصرف، نوارهای ویژه کاغذی و یک دستگاه دیجیتالی خواهد داد. شما با استفاده از یکی از سوزن ها انگشت خود را سوراخ کوچکی کرده و یک قطره خون روی نوار حساس می چکانید، سپس نوار را درون دستگاه دیجیتال قرار می دهید و دستگاه میزان قندن خون شما را روی صفحه دیجیتال نشان خواهد داد. از حدود سال های ۱۹۸۰ میلادی اولین ایده های ساختن دستگاهی که بتوان به وسیله آن قند خون را به راحتی در منزل اندازه گیری کرد، به فکر کارخانجات سازنده دستگاه ها و لوازم پزشکی رسید و تا امروز انواع بسیار متفاوتی از این دستگاه ها در بازار مصرف وجود دارد شما با خرید یکی از این دستگاه ها می توانید از عوارض کوتاه مدت و طولانی مدت بالا رفتن قند خون در امان بمانید.

چقدر قابل اطمینان است؟

شاید بگویید نتایجی که این دستگاه های گلوکومتر نشان می دهند تا چه اندازه قابل اطمینان است؟ و دقت این دستگاه ها چقدر است؟ این موضوع موجب انجام مطالعات و تحقیقات بسیاری در سراسر دنیا شده است. فراموش نکنید عوامل بسیاری، دقت یک دستگاه گلوکومتر را تحت تاثیر قرار می دهند. دقت یک دستگاه گلوکومتر که از بازار خریداری می کنید، به تنظیمات آن، محدوده دما، فشاری که برای پاک کردن نوار استفاده می شود، اندازه قطره خون، میزان داروهایی که در خون وجود دارد، تمیزبودن بخش اندازه گیری قند خون و تازه بودن نوارهای اندازه گیری قند خون بستگی دارد. دستگاه های مختلف، قابلیت هایشان از نظر این شاخص ها متفاوت است و بر این اساس قیمت دستگاه های گلوکومتر متفاوت است. مسلما دستگاه های دقیق تر، قیمت گران تری نیز خواهند داشت.

نکاتی برای استفاده بهتر از گلوکومتر

قبل از استفاده از گلوکومتر جدیدتان، دستورالعمل های استفاده از آن را که در بروشورهای کارخانه درج شده بخوانید و یا از راهنمای نمایندگی فروش بخواهید آن را برایتان توضیح دهد. نوارهای اندازه گیری فشار خون را از درون قوطی هایی که شکستگی دارند و یا ترک خورده اند استفاده نکنید.دقت کنید نوارهای سنجش قند خونی را خریداری کنید که تاریخ مصرفشان سپری نشده باشد.قبل از استفاده از دستگاه گلوکومتر جدیدتان آن را با فردی که قبلا تجربه استفاده از این دستگاه را دارد، تمرین کنید تا یاد بگیرید درست قند خونتان را اندازه گیری کنید. قبل از استفاده از دستگاه دست هایتان را خوب بشویید. حتی اندکی باقیمانده غذا و قند روی انگشتتان بر نتیجه آزمایش اثر خواهد گذاشت. اندازه قطره خونی که روی دستگاه می گذارید مناسب باشد چون در غیر این صورت دستگاه اندازه گیری قند خون را با دقت انجام نخواهد داد.

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php73) in Unknown on line 0